מדוע אנשים פוחדים משינוי ?

שינוי הוא תהליך שבו עוברים ממצב מסוים למצב אחר.

שינויים ומעברים בחיים הם בלתי נמנעים. החיים רצופים באירועים ובהתמודדויות מורכבות, חלקם צפויים וחלקם בלתי צפויים: יש שינויים שנכפים עלינו (כמו חולי, מגפת הקורונה, פיטורין, מוות/אובדן…) ויש הנעשים מתוך בחירה כמו מעבר דירה, שינוי מקום עבודה או סתם הזדמנות הניכרת בדרכנו. גם מצבי ‘תקיעות’, תסכול, קשיים או חוסר נחת עשויים להניע אדם לעשות שינוי.

יש משברים שהופכים להזדמנויות להתפתחות ולשינוי אישי (כאלו שאנו בוחרים לעשות). לעיתים אני פוגשת אנשים תקועים במצבים בהם לא טוב להם, למשל במקום העבודה, במערכת יחסים מתסכלת או בתחושה של חוסר הגשמה, אך הפחד משינוי מנהל אותם.   הוא כל כך גדול, עד שאנשים מעדיפים להישאר במקום ‘המוכר והידוע’ ולא להתמודד עם ה’בלתי ידוע’. ‘היתקעות’ זו במצבים לא נוחים – מגבירה את הבלבול, התסכול, הכעס והאכזבה, שהולכים ומתעצמים, עד שהם עלולים להשפיע על תחומים נוספים ואף לגרום להתפתחות מחלות.

השינוי דורש אומץ לצאת מהמוכר והידוע והוא טומן בחובו איום על הזהות הפנימית.                   

אדם הפוחד משינוי, לעיתים עסוק במחשבות טורדניות: “מה יגידו עלי בעקבות שינוי הסטטוס המשפחתי?” “מה יגידו עלי בעקבות שינוי הזהות המינית?'” “איני יכול לעשות שינוי, כי זה עלול לפגוע בהורים/אחים שלי”.

כמו כל תהליך, גם הליך השינוי מורכב משלבים הכוללים: מודעות, תהליך קבלת ההחלטה, יישום ההחלטה, הצלחה של השינוי או אכזבה והתחלה מחדש.

בתוך תהליך השינוי, מגלה האדם כוחות/חוזקות בעצמו ובסביבתו ויחד עם האמונה שיצליח להגשים את המטרה, הוא מתגבר על הפחדים והחסמים וממיר את הפחד בהיפוך אותיות לדחף לשינוי. יש פעמים שליווי טיפולי יסייע בתהליך השינוי.