טיפול זוגי

טיפול זוגי“טובים השניים מן האחד “

קהלת.

טיפול וייעוץ זוגי מיועדים לכל זוג באשר הוא, לזוג המקיים חיים משותפים, לזוגיות בבתים נפרדים, כהכנה לקראת חיים משותפים, ולזוגות בשעת משבר.

למערכת היחסים הזוגית מביא כל אחד מבני הזוג את סט הערכים האישי, ניסיון החיים והתפיסות לגבי מהי זוגיות.

המתח בין השמירה על האינדיבידואליות לבין השאיפה לאינטימיות כמו גם ניגודים נוספים, קונפליקטים ובעיות תקשורת מביאים עימם אתגרים גדולים.

קיימים מודלים זוגיים מגוונים, אין נכון ולא נכון, לכל זוג יש את האינטראקציה הייחודית שלו. היכולת להתבונן באתגרים אלה, להבין שהקונפליקט למרות היותו חוויה לא נעימה יכול להיות מקדם ומלמד בתנאי שלא נבהלים ובורחים ממנו.

דרך החזרה זו לזה אחרי הקונפליקט/מריבה ממקום של הבנה והתפתחות המאפשרת את מציאת הדרך לשמירת האני יחד עם יצירת זוגיות אינטימית, תקשורת מכבדת, תמיכה ולמידה של הערכה הדדית.

במרחב הטיפולי המוגן מתאפשרת כנות ופתיחות ובאמצעות התהליך נבנית שפה חדשה משותפת.

לקיחת אחריות הדדית, מחויבות לתהליך ונוכחות פעילה הינם ערובה ליצירת שינוי במציאות אותה מבקש הזוג ליצור.

תפקידי הוא להאיר את הדרך, לכוון ולאפשר.

טיפול זוגי גיל שלישיהתהליך הטיפולי מתאים לכל שלבי הזוגיות: משלב ההכרות – התאהבות, דרך ניסוח מחדש של הזוגיות, שלב הבגרות, שלב הקן המתרוקן, פרידה, הכנה לפרידה, פרק ב’ והגיל השלישי.

לאלה וגם לאלה אני מציעה תהליך המשלב בין כלי הטיפול הזוגי לבין דרך הגישור.

לדוגמה, בהמשך לפגישת הכנה לפרידה התברר לבני הזוג שהם נמצאים במצב של חיים אוטומטים ובעצם לא ברור להם מה סיבת הפרידה.

הם עדין חשים רגשות אחד כלפי השנייה ומשום שאחד מבני הזוג זרק את המילה גירושין הם המשיכו לכיוון הזה. הם לא רוצים להיפרד, הם כן רוצים לשנות את הביחד שלהם.

בנוסף להיבטים האישים של בני האדם, במהלך ההיסטוריה חלו שינויים עצומים בתחומי חיים רבים ובפרט במוסד הנישואין.

מבנה המשפחה, מיקומו של הילד במשפחה, מעורבותה של המשפחה המורחבת ועוד. הובילו בין השאר לכך שכיום אנשים בוחרים להתגרש לא רק משום שהם אומללים אלא גם משום ההכרה בכך שהם רשאים להיות מאושרים יותר.

כאשר זוג מתגרש פעמים רבות מתפרקת משפחה שלמה. מצב זה אינו מחויב המציאות.

בתהליך המנוהל נכון תוך דיאלוג פתוח, רגיש ומכבד המביא בחשבון את בני הזוג והילדים ניתן לבנות קשר חם ומכיל שיעניק לכל בני המשפחה תחושת יציבות וביטחון.

ניתן להיעזר בתהליך זה גם במערכות יחסים בין הורים לילדים צעירים ובוגרים עם בנות\בני זוג.